• Agnieszka Tracz

Modern Classic– nowoczesna klasyka.

Styl we wnętrzach, który narodził się z potrzeby stworzenia przestrzeni dostosowanych do nowoczesnych trendów przy zachowaniu elegancji stylu klasycznego.

Styl klasyczny– pierwsze i najczęstsze skojarzenie to antyk lub renesans, uogólniając trzeba mieć tutaj na myśli epokę minioną. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że styl klasyczny ciągle ewoluuje w czasie i za 200 lat będzie oznaczać coś innego.

Innym skojarzeniem ze stylem klasycznym jest architektura pałacowa, zamkowa, dworkowa – to skojarzenie również jak najbardziej jest właściwe. Wiele detali i proporcji architektonicznych z budowli o historycznym zapleczu, zostało zaczerpnięte do wnętrz współczesnych.Przykład tradycyjnego stylu klasycznego.

Źródło: https://cyfrogaleria.pl/nasze-portfolio/palac-rozalin-2/

Modern– czyli cześć współczesna w funkcji i formie wnętrz klasycznych.

Nowoczesność stylu modern classic odcina się od pewnej monumentalności architektury klasycznej oraz tego, że architektura klasyczna bywa „ciężka” w odbiorze.

Oczywistym również jest to, że obecny styl życia bardzo się zmienił względem minionych lat, ilość urządzeń, przestrzeń i funkcje jakie pełnią nasze domy to zupełnie inna skala potrzeb niż dawniej.

Charakterystyka stylu modern classic.

Kolorystyka– Ucieczka od mebli i stolarki z drewna litego, które w swojej masywności były zbyt ciężkie w odbiorze. Bardzo rzadko pojawiają się również motywy zwierzęce oraz formy geometryczne jak np. trójkąty, heksagony itd.

Kolorem bazowym są jasne odcienie beżu, szarości i złamanej bieli.

Kolory takiej jak butelkowa zieleń, granat, błękit, kolor musztardowy występują najczęściej w obiciach tkanin mebli ruchomych, zagłówków, wezgłowi i elementów tapicerowanych.

Kolor czarny również pojawia się w stylizacjach klasycznych – jednak stosowany jest z umiarem i w odpowiednim uzasadnieniu np. żeby wydobyć inną barwę lub podkreślić element dekoracyjny.Forma stylu modern classic– zachowanie elegancji poprzez podział przestrzeni na symetryczne elementy np. sztukaterie ścienne, przeszklenia, ramy, stolarkę układ mebli ruchomych, zabudowy stolarskie,lustra itd. Obowiązkowe są fasety sufitowe, sztukaterie i wysokie listwy podłogowe. Rozety sufitowe również pojawiają się w projektach lecz, ważny jest tutaj kontekst i skala projektu. Zabudowy stolarskie nadal posiadają pewien charakter klasyczny, przez zastosowanie delikatnych zdobień na frontach, lub pilastrów w formie blend, zwieńczeniem są dekoracyjne ale bardzo eleganckie uchwyty. Często fronty meblowe ze względu na łatwość utrzymania czystości posiadają jedynie „ramiak” bez sztukaterii lub są zupełnie proste ze względu na łatwość utrzymania czystości. Na próżno jest szukać rzeźbionych w drewnie liści akantu czy lwich łap w detalach.

Materiały- materiały wykończeniowe wybierane najczęściej przy projektach w stylu modern classic to: drewniany parkiet, drewniana podłoga kasetonowa, fornir, płytki wielkoformatowe o wyglądzie kamienia, kamień naturalny, mozaiki, płytki „cegiełki”, płytki jodełki – w wykończeniu jednobarwnym lub o fakturze „marmurkowej”.

Materiały krawieckie – w zależności od zastosowania, głównie tkaniny które są „lekkie” dla odbiorcy czyli beże,szarości i biele, zwykle o jednorodnej fakturze. Często spotykane są welury, żakardy o delikatnych nieprzytłaczających zdobieniach, floki, szenile.
Stałe elementy wyposażenia jak np. żyrandole, nawiązują do stylu klasycznego ze względu na materiał. Wielkie kryształowe często piętrowe żyrandole zostały zastąpione przez lampy o nowoczesnej lekkiej formie. Dekoracyjne lustra, z delikatną fazą również mają swoje miejsce, jednak należy tutaj postępować w umiarem, żeby nie przekształcić wnętrza w styl glamour.

W części dziennej nierzadko pojawia się kominek, który stanowi nie tylko formę dekoracyjną, ale również faktycznie oddaje ciepło do wnętrza.

Styl modern classic jest zdecydowanie opcją dla osób ceniących ponadczasowość. Tworzy świetną bazę pod zmianę otoczenia poprzez same dodatki. Ze względu na popularność tego stylu, na rynku istnieje możliwość stworzenia wnętrza o tym klimacie w zasadzie w każdym budżecie.#modernclassic #nowoczesnaklasyka #modern #classic #stylmodernclassic

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Małe luksusy