• Agnieszka Tracz

Małe luksusy

Pisząc o małych luksusach, chcieliśmy przypomnieć o standardowych rozwiązaniach sprawiających, że zwykle czynności życiowe mogą być prostsze i przyjemniejsze.

Od dawna dostępne na rynku i niekoniecznie wysokobudżetowe rozwiązania znacznie podnoszą komfort życia, warto rozważyć je przy projektowaniu domu lub wzbogacić obecne wnętrze o ciekawe funkcje. W standardowym rytmie życia przyzwyczajamy się do rozwiązań, które mamy już „rozpracowane” i niekoniecznie chcemy przełamywać rutynę. Warto dodać, że niektóre poniżej wymienione sposoby podnoszące komfort, zwiększają również wartość nieruchomości. O dużych luksusach napiszemy innym razem, bo jest to temat bardzo obszerny i dla każdego oznacza coś innego :).

1) Filtry do wody.

Znaczna większość z nas, jeżeli już używa filtra do wody, to wybiera dzbanek filtrujący. Jest to rozwiązanie łatwe, szybkie, dostępne w każdym markecie spożywczym. Niestety dzbanki filtrujące działające na zasadzie przelewu, mają kilka wad:

- częsta wymiana filtra,

- woda jakościowo jest oczyszczona, ale w niewielkim stopniu – wciąż pojawia się kamień,

- oczekiwanie, aż woda się przepłynie przez filtr – dla niecierpliwych,

- estetyka,

Ciekawym rozwiązaniem, według nas jest filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem.

Jest to rozwiązanie trwałe, wygląda jak mała wersja baterii kuchennej, filtry są niewidoczne i zajmują miejsce butelki 5-litrowej. Koszt takiego rozwiązania to ok. 600zł.

Zalety tego rozwiązania:

- wymiana filtra, raz na rok, półtora roku,

- najlepiej oczyszczona woda jaką możemy uzyskać w domowych warunkach, możliwość wkładu mineralizującego,

- na oczyszczoną wodę nie musimy czekać,

- ładny estetyczny wygląd,

Rozwiązaniem dla całego domu jest uzdatniacz, zmiękczacz wody na przyłączu wody. Takie rozwiązanie jest niestety kosztowne, ale ma wiele zalet – wpływa na poprawę jakości wody w całym domu. Wszystkie sprzęty AGD z użyciem wody mają dłuższą żywotność, do sprzątania i prania zużywamy mniej detergentów, woda jest miękka i nie osadzają się ślady na armaturze, poprawa wyglądu naszej skóry itd.

2) Klimatyzacja.

Można by pomyśleć zupełna oczywistość, ale wciąż wiele osób się przed tym broni. Rozwiązanie, które szczególnie polecamy Klientom, którzy mają ekspozycję mieszkania na południe i zachód, lub masę przeszkleń w swoim domu. Mówienie, że „klimatyzacja jest niezdrowa” jest bzdurą, tylko klimatyzacja, która nie jest odpowiednio konserwowana i sprawdzana, może mieć negatywne skutki dla alergików i osób chorych na astmę. Niestety klimat wciąż się ociepla, nasze domy obecnie są także miejscem pracy i nauki, które w sezonie letnim mogą być bardzo uciążliwe.

3) Przestrzeń do przechowywania.


Hasło przestrzeń brzmi ogólnikowo, ale jest bardzo istotne, zwłaszcza w dobie mieszkań i domów projektowanych masowo przez deweloperów. Przykrym standardem stało się bezmyślne budownictwo „ma metry” - tutaj zaradzić mogą jedynie zmiany deweloperskie, remont lub po prostu świadomy wybór mieszkania. Projektując wnętrza domów dla naszych Klientów, zawsze myślimy o pomieszczeniu gospodarczym, wystarczającej ilości szaf na odzież, sprzęt sportowy, spiżarnię czy inne akcesoria, którymi się otaczamy. Kolejny raz piszemy o czymś oczywistym, ale z doświadczenia wiemy, że szaf jest zawsze za mało, a ilość rzeczy, które się posiada zaskakuje przy przeprowadzce.


4) Smart home – rozwiązania jednostkowe.

Opcja dla fanów rozwiązania inteligentnego domu. Jeżeli lubisz gadżety, a nie planujesz gruntownego remontu instalacji elektrycznych z pomocą mogą przyjść jednostkowe rozwiązania smart.

Jest to niewielki moduł podtynkowy/natynkowy działający na bazie sieci Wi-Fi, podpięty do istniejącego gniazda sieci elektrycznej. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zdalnie jesteśmy w stanie sterować oświetleniem lub klimatyzacją za pomocą aplikacji w telefonie. Przydatne jeżeli jesteśmy poza domem i mamy wątpliwość czy podłączone do modułu urządzenie jest wyłączone. Kto z nas nie zastanawiał się będąc poza domem czy odłączył żelazko lub czy zgasił wszystkie światła :).


5) Pralnia, pralka i suszarka, pralko-suszarka.

Jednym ze standardowych rozwiązań, które przez lata są powtarzane przez projektantów to umiejscowienie pralki w łazience głównej. Dla jasności – wiemy, że nie zawsze metraż mieszkania czy domu pozwala na wydzielenie osobnej przestrzeni dla pralni. Mówimy tutaj o sytuacji, gdzie metraż pozwala na to, by „uwolnić” łazienkę od pralki. Pomieszczenie łazienki zyskuje wtedy na ogólnej estetyce i staje się miejscem relaksu. Pralnia staje się pomieszczeniem gospodarczym gdzie, przy odrobinie wyobraźni można przechowywać inne sprzęty czy środki czystości.

Często na różnych forach zauważamy pytanie o suszarkę do ubrań. Na pytanie o konkretny model, niestety nie odpowiemy, jest to kwestia indywidualna i uzależniona od potrzeb domowników. Natomiast na pytanie czy warto, jak najbardziej odpowiemy, że tak. Bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli okazuje się, że potrzebujemy jakiegoś ubrania „na już” - uwzględniając czas prania i suszenia :). Dodatkowo odpowiednio wybrany tryb suszenia nie gniecie ubrań, również przy zachowaniu instrukcji na odzieży, ubrania nie tracą swojej formy.

Rozwiązanie pralko-suszarki również jest wyjściem dla osób, które nie mają miejsca na pralnię, tym bardziej na osobne urządzenie suszarki. Kwestia odpowiedniego modelu rozwiąże sytuację, dodatkowym atutem przy tej opcji jest możliwość podpięcia urządzenia do jednego odpływu.


6) Roboty sprzątające.


Roboty odkurzające, mopujące, myjące okna, do koszenia trawy. Każdy z wymienionych przez nas robotów może ułatwić powtarzające się czynności i należy go dobrać do indywidualnych potrzeb. Jeżeli męczą nas okruchy i kurz na podłodze, doraźne sprzątanie przez robota będzie zbawienne. Również w okresie letnim, koszenie trawy jest regularną i obowiązkową czynnością, warto zainwestować w doraźną pomoc kosiarki samojezdnej. Podobnie w przypadku dużych przeszkleń lub miejsc trudno dostępnych do wyczyszczenia, łatwiej jest „puścić” robota, który bezpiecznie wykona pracę za nas.


#projektdomu #funkcjonalnydom #architektwnętrz #projektantwnętrz #aranżacjawnętrza

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie