• Agnieszka Tracz

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz?

Możliwe, że właśnie zdecydowałeś/łaś się na współpracę z nami lub innym architektem wnętrz i nie wiesz jak przygotować się do pierwszej rozmowy lub spotkania. Masz w głowie jakieś wycięte wizje swojej wymarzonej przestrzeni, kilka zdjęć zapisanych w telefonie, możliwe, że coś na komputerze i lęk czy wybrany przez Ciebie projektant trafi w Twoje gusta. Mamy nadzieję, że w kilku zdaniach pomożemy Ci przebrnąć przez pierwsze spotkanie i podpowiemy jak się do niego przygotować.


Na początku warto ustalić jaki rodzaj budynku lub mieszkania ma być opracowywany. Czy będzie to mieszkanie w stanie deweloperskim, mieszkanie do remontu, stara kamienica, segment bliźniaka czy wielopoziomowa rezydencja. Jeśli nie wiesz dokładnie, ile metrów kwadratowych ma Twoja nieruchomość, nie musisz się tym przejmować na tym etapie, architekt w późniejszym czasie i tak wykonuje własną inwentaryzację.

Po wstępnym ustaleniu stanu nieruchomości warto zastanowić się w jakim stopniu potrzebujesz pomocy architekta. Na naszej stronie w zakładce "Oferta" możesz zorientować się co zawiera dany pakiet i co wchodzi w jego zakres.


Jeżeli posiadasz plan mieszkania lub domu warto zabrać go ze sobą na spotkanie - często deweloperzy udostępniają schematyczne plany mieszkań swoim klientom. Wiemy, że czasem przy inwestycjach z historią, ta dokumentacja mogła gdzieś zginąć, wtedy dobrze jest mieć chociaż zdjęcia wewnątrz budynku (ale to też nie jest konieczność).


Najważniejszą kwestią jest przeznaczenie funkcjonalne inwestycji. Czy nieruchomość ma być miejscem zamieszkania dla Ciebie i Twoich bliskich - ile osób będzie mieszkać na danej przestrzeni? Planujesz drobny remont, żeby odświeżyć przestrzeń? Może chcesz odmienić wnętrze Twojego biura czy restauracji, albo myślisz o mieszkaniu inwestycyjnym, które ma na siebie zarabiać? Ta informacja nadaje projektantowi kierunek wszystkich dalszych prac.


Wracając do tych kilku zdjęć w telefonie (o ile takie posiadasz :)) to oczywiście możesz je pokazać architektowi i udzielić kilku wskazówek np. :

- Może masz swój ulubiony styl wnętrzarski np. klasyczny, nowoczesny, skandynawski lub glamour (to tylko opcja, nie musisz oczywiście nazywać dosłownie tego co Ci się podoba)

- Lubisz biel, szarość, beże czy bardziej ciemne klimaty jak czerń, granat, grafit

- Lubisz materiały o lustrzanym połysku czy bardziej odpowiada Ci naturalna struktura drewna lub betonu

- Może jesteś wielkim fanem mebli Ikea lub ręcznie wytwarzanych mebli rustykalnych?

- Dużo gotujesz i potrzebna będzie Ci spora przestrzeń robocza w kuchni

- Masz kolekcję zegarów lub torebek i fajnie byłoby wyeksponować je w garderobie

- Potrzebujesz miejsca na domową siłownię


Im więcej informacji na temat tego co lubisz i w czym czujesz się dobrze tym łatwiej będzie projektantowi trafić w punkt z pomysłem na wnętrze.

Ważne, jest też by zastanowić się czego NIE LUBISZ, np. kolor pomarańczowy odpada albo złota armatura również nie jest w Twoim guście.


W telegraficznym skrócie przed pierwszą rozmową lub spotkaniem warto przygotować:


1) lokalizacja inwestycji,

2) rodzaj inwestycji,

3) stan inwestycji,

4) metraż (opcjonalnie),

5) rzuty lub zdjęcia,

6) zakres w jakim potrzebujesz pomocy architekta,

7) przeznaczenie inwestycji,

8) inspiracje, pomysły, zdjęcia, określenie co Ci się podoba, określenie co Ci się NIE podoba,

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Małe luksusy