• Agnieszka Tracz

Ceramika ozdobna w Portugalii- AZULEJO

Zaktualizowano: 11 lut 2021

Najbardziej charakterystyczne portugalskie i hiszpańskie detale architektoniczne jakimi są kafle elewacyjne (azulejo wym. azuleżu) przybył na Półwysep Iberyjski ponad 800 lat temu wraz z przemieszczającym się ludem Maurów (obecne tereny Algerii i Maroka).


Nazwa ceramiki azulejo pochodzi od słowa azul- niebieski. Potwierdzenie tego mieliśmy przechadzając się ulicami Porto czy Lizbony. Kafle te zawsze miały niebieski lub granatowy element, czasem był to naprawdę mały skrawek.


Ze względu na to, na jak duży obszar rozlała się technika tworzenia kafli oraz czas jaki miała żeby dojrzeć w różnych miejscach Europy i Afryki wyróżnia się sześć sposobów wykonywania samej płytki, oraz ponad dwadzieścia (!) sposobów jej dekorowania. Najbardziej tradycyjne wyroby to te, które od początku do końca wykonywane są ręcznie- od formowania małego kafelka aż po jego ręczne ozdabianie. Obecnie można zauważyć, że na elewacjach zabudowy mieszkaniowej są kafelki o bardzo powtarzalnym i zbliżonym do siebie wzorze, najczęściej geometrycznym z motywami roślinnymi, natomiast miejsca i budynki publiczne często przedstawiają sceny historyczne, religijne, mitologiczne, polityczne, sceny rodzajowe lub kompozycje roślinne.


Układ płytek tworzących kolorową płaszczyznę może przyjąć wiele form, mogą to być bardzo duże powierzchnie- które jak fotografia podzielone są na setki kwadracików. Innym razem kafle o różnej wielkości tworzą coś w rodzaju dywanu w stylu vintage, z zaznaczoną oddzielającą ramą (gdzie każdy kafelek ze względu na swoją pozycję ma określoną nazwę), kolejnym razem możemy spotkać płaszczyznę wypełnioną jak puzzle, gdzie każdy element jest odpowiedzialny za całość kompozycji.Ceramika elewacyjna cieszyła i cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że jej powierzchnia jest estetyczna, jak i również zmywalna- w przeszłości odgrywało to duże znaczenie ze względów higienicznych. Dodatkowo latem chroniły przed palącym słońcem, zimą przed wilgocią wkradającą się do domów.

Od dłuższego czasu na rynku można zaobserwować różnego rodzaju kafelki wykorzystywane we wnętrzach, najczęściej jako akcenty wypełnienia powierzchni w kuchniach lub łazienkach, zdarzają się oczywiście całe tafle podłóg dokładnie wypełnione wzorami stylizowanymi na azulejo. Polacy tak bardzo polubili wzorzyste płytki, że znalazły one swoje miejsce w podstawowych sklepach budowlanych, niestety nie dorównują one estetyką i jakością tym zachodnim. Jeżeli dobrze wykorzystamy kafelki w stylu portugalskim/hiszpańskim lub marokańskim możemy stworzyć sobie klimat wakacyjny przez cały rok.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Małe luksusy